Firmele care vor plati datoriile catre stat pana la sfarsitul anului nu vor achita penalitati

Miercuri, 31 August 2011, ora 18:45
1966 citiri
Firmele care vor plati datoriile catre stat pana la sfarsitul anului nu vor achita penalitati

Guvernul a aprobat, miercuri, noi reglementari fiscale prin care anuleaza penalitatile firmelor care isi platesc datoriile fata de stat pana la 31 decembrie si prin care reduce la 50% penalitatile in cazul in care contribuabilii vor plati obligatiile catre buget in primul semestru din 2012. 

"S-a decis anularea penalitatilor pentru firmele care isi platesc integral datoria catre stat si dobanda aferenta pana la 31 decembrie.

De asemenea, se vor reduce cu 50% penalitatile firmelor care vor achita principalul si dobanzile pana la 30 iunie 2012", a declarat pentru MEDIAFAX secretarul de stat din Ministerul Finantelor Dan Lazar, dupa sedinta de miercuri a Executivului.

Potrivit acestuia, Guvernul a aprobat miercuri reglementari introduse in Codul Fiscal si Codul de procedura fiscala, fiind stabilita totodata o noua procedura de stingere a obligatiilor fiscale.

"Prima data se vor stinge debitele principale pentru taxele si impozitele cu stopaj la sursa, apoi debitele principale pentru celelalte contributii, in ordine istorica, si la final se sting accesoriile, tot in ordine cronologica", a spus secretarul de stat.

El a justificat aceasta masura prin nevoia de a permite firmelor sa-si plateasca datoriile istorice catre stat si totodata acestea sa nu mai acumuleze alte datorii. Alta decizie vizeaza certificatul fiscal, acesta urmand sa cuprinda nu numai obligatiile, ci si creantele firmelor.

"Pana in prezent, daca o firma solicita certificat fiscal, in document erau trecute doar obligatiile fata de stat. De la 1 septembrie se vor mentiona in certificat si creantele.

Daca o firma are de plata la buget 50.000 de lei, dar in acelasi timp trebuie sa i se ramburseze TVA in valoare de 51.000 de lei, ea e considerata un bun contribuabil si poate participa la o licitatie publica, de exemplu", a spus Lazar.

In plus, noile reglementari permit firmelor mici sa depuna declaratia unica trimestrial, nu lunar, ca pana in prezent.

"Vor beneficia de aceasta facilitate firmele cu o cifra de afaceri de maximum 100.000 de euro, existand si o limita in ceea ce priveste numarul de angajati.

De exemplu, daca o firma este sezoniera si in lunile cu activitate are 2, 3, 4 angajati, la sfarsitul anului se va face o medie.

Daca numarul total al angajatilor impartit la 12 luni este sub 3, sa zicem ca e 2,99, firma poate beneficia de aceasta prevedere", a mai spus Lazar. 

Testul care dă fiori șoferilor. Autopilotul Tesla s-a izbit de un zid „inexistent”. Ce mașină a frânat la timp?
Testul care dă fiori șoferilor. Autopilotul Tesla s-a izbit de un zid „inexistent”. Ce mașină a frânat la timp?
Mark Rober, fost inginer NASA și unul dintre cei mai populari YouTuberi din lume, cu peste 65 de milioane de abonați, a pus la încercare două dintre cele mai avansate sisteme de pilot automat...
Google schimbă radical modul în care răspunzi la apeluri pe Android. Ce se întâmplă cu noua interfață
Google schimbă radical modul în care răspunzi la apeluri pe Android. Ce se întâmplă cu noua interfață
Google pregătește o schimbare importantă pentru interfața de apelare de pe Android, renunțând la sistemul clasic de alunecare sus-jos în favoarea unui nou format bazat pe gesturi...
#firme, #datorii, #penalitati , #Datorii

Curs valutar

1 EUR = 4.9773 RON

0.0005

1 USD = 4.5636 RON

0.0011
  1. Un actor celebru a achitat datorii de peste un milion de euro pentru vecinii săi din orașul natal. Spune că pe cei mai mulți nici nu îi cunoaște
  2. Un profesor de la Harvard anunță catastrofa pentru ”omul lui Trump”: Imperiul său se prăbușește
  3. Prețul primelor roșii românești apărute în piețe șochează cumpărătorii. „A fost un an greu. Plantele au avut de suferit, iar costurile s-au dublat”
  4. Orașul din România care a investit peste un miliard de lei în modernizarea transportului în comun. "Avem o strategie clară, știm unde vrem să ajungem și muncim pentru asta"
  5. ”Oracolul” american a pariat corect pe prăbușirea cauzată de Trump: Gata să dea lovitura cu 334 de miliarde dolari
  6. Isterie în lume, de frica crizei lui Trump: Oamenii cumpără masiv un produs, de 61 de miliarde dolari doar într-o țară
  7. Trump și-a faultat prietenii de la investire: ”Gașca” președintelui american a pierdut 209 de miliarde dolari
  8. Care sunt județele cu cele mai mari salarii. Cu cât a crescut salariul mediu în întreaga țară în 2024
  9. Renault lansează pe piață o mașină în serie limitată. Peste 500 de cai putere și bateria care se încarcă imediat. Este varianta modernă a unei legende Renault FOTO/VIDEO
  10. Aurul doboară record după record: ce a dus la scumpirea vertiginoasă a metalului prețios văzut ca refugiu sigur în perioade de criză. Cum arată viitorul aurului