Lucrările de pe Valea Oltului sunt în toi, în a treia zi de când a fost restricționat aproape total traficul pe unul dintre cele mai importante drumuri din țară. Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere SA (CNAIR) a publicat noi imagini care arată pregătirile de pe DN7.
Traficul este blocat pe Valea Oltului în timpul zilei, cu excepția intervalelor 07.30 - 08.00 și 16.30 - 17.00, perioade în care este permis accesul riveranilor, reamintește CNAIR. Restricțiile se mențin până pe 9 august, cel devreme. Autoritățile au publicat noi imagini miercuri, 10 iulie, în două tranșe.
În cel mai recent videoclip, CNAIR arată excavatoarele puse la treabă, camioane care transportă trunchiuri de copaci și muncitori care taie crengile cu fierăstrăul electric. în imagini se poate vedea și cum cad pietre de pe versant, lucru semnalat cu îngrijorare și de un fost secretar în Ministerul Transporturilor în urmă cu o zi.
Lucrările se desfășoară între kilometrul 242+600 și kilometrul 250+000. Aceste tăieri de copaci pregătesc terenul pentru construcția Autostrăzii Sibiu-Pitești, pentru un lot de care este responsabilă o asociere de companii din Turcia, Mapa și Cengiz. Pentru întregul segment de 31,3 kilometri, companiile au termen de finalizare în 2028 și vor încasa 4,25 miliarde de lei, fără TVA.
Cel de-al doilea videoclip, distribuit înainte de prânz, arată o filmare cu drona care arată parcursul defrișărilor în opt puncte de pe traseu.
...citeste mai departe despre "Simfonia drujbelor pe Valea Oltului. Cum arată lucrările de defrișare în a treia zi de blocare a traficului FOTO&VIDEO" pe Ziare.com