Romanii ar fi platit mai mult pe gaze daca se pastra facilitatea pentru industriali

Miercuri, 03 Noiembrie 2010, ora 00:25
998 citiri
Romanii ar fi platit mai mult pe gaze daca se pastra facilitatea pentru industriali

Ministerul Economiei, Comertului si Mediului de Afaceri (MECMA) a propus Guvernului ca producatorii din industria chimica sa nu mai primesca gaze naturale doar din productia interna, intrucat acest lucru ar fi presupus majorarea preturilor de furnizare reglementata a gazelor pentru populatie, potrivit Newsin.

"Dupa cum se stie, producatorii din industria chimica, dar si unele companii din domeniul energetic, au beneficiat pana la 31 octombrie 2010 de gaze naturale doar din productia interna, ceea ce inseamna costuri mult mai mici fata de factura la gaz platita de populatie si semnificativ mai mici fata de orice alt consumator eligibil din Romania.

Masura a fost luata in mai 2009 si a expirat la 31 octombrie 2010. MECMA a propus Guvernului Romaniei sa nu mai prelungeasca acest termen. Principalul motiv al acestei propuneri il constituie cresterea ponderii importului in cosul de gaze naturale destinat celorlalti consumatori, in special consumatorilor casnici.

Acest lucru s-ar traduce prin majorarea preturilor de furnizare reglementata a gazelor naturale, vizand in special populatia", se arata intr-un comunicat emis marti seara de minister.

Cu alte cuvinte, spun oficialii Ministerului Economiei, daca ar continua livrarea catre unii agenti economici de gaze naturale doar din productia interna, ar trebui ca pretul la gaze naturale sa creasca semnificativ atat pentru populatie, cat si pentru orice alt consumator eligibil.

"Precizam ca, intre efectele negative pe care aceasta masura le-a produs, se numara majorarea componentei de import pe piata reglementata, ceea ce a condus la solicitarea furnizorilor de a majora preturile pentru consumatorii vizati, precum si aparitia unor dificultati in realizarea programului de inmagazinare pe componenta de gaze naturale din productia interna, fiind necesara suplinirea acestor cantitati cu gaze naturale din import, la costuri substantial mai mari", se mai arata in comunicat.

Incepand cu 2002, producatorii interni de ingrasaminte chimice au beneficiat de reduceri comerciale din partea Romgaz, inregistrand importante restante la plata gazelor naturale furnizate, astfel incat, la aceasta data, datoria reesalonata la plata atinge un nivel de 531 milioane lei, ceea ce reprezinta echivalentul consumului de gaz pe 6 luni pentru aceasta categorie de consumatori. 

#gaze, #pret, #facilitate, #industriali , #stiri Romgaz

Curs valutar

1 EUR = 4.9770 RON

0.0002

1 USD = 4.5937 RON

0.0066
  1. O fostă bază militară din sudul României va deveni un mare aeroport civil. Proiectul costă 400 de milioane de euro VIDEO
  2. Cum se descurcă în 2025 angajații din IT după eliminarea facilităților fiscale. Prea puțini angajatori suportă scăderile de salarii
  3. Un profesor de la Harvard avertizează: Vine șocul 2.0 care provoacă o criză majoră în lume, cu pierderi însemnate
  4. Putin primește o veste groaznică din țară: Rusia este în pragul colapsului, două fenomene se răspândesc
  5. Avertismentul unui economist: ”România este o destinație nefrecventabilă de turiștii străini”. Bulgaria atrage de 6 ori mai mulți
  6. Asul din mânecă pe care îl are Canada în războiul taxelor cu SUA. „E gata, nu mai e niciun război comercial”
  7. Doi medici veterinari și un fermier, condamnați la închisoare după ce încasat ilegal subvenții. Au folosit o metodă "a la Caragiale" ca să numere oile și să ia bani în plus
  8. Sfârșitul bulei? Cei 7 Magnifici tehnologici au ajuns să tragă în jos bursa americană
  9. SUA, din ce în ce mai aproape de recesiune, după talmeș-balmeșul taxelor lui Trump. Europa își ascute armele în fața unui război comercial
  10. Sebastian Burduja declară război ONG-urilor de protecție a mediului. Vrea ca toate companiile naționale energetice să ceară în instanță daune maxime