Facturi de coșmar după majorarea prețului la gaze. Pentru un apartament cu 3 camere vom plăti 1.000 de lei, iar pentru o casă peste 2.000 de lei

Luni, 13 Ianuarie 2025, ora 12:15
9266 citiri
Facturi de coșmar după majorarea prețului la gaze. Pentru un apartament cu 3 camere vom plăti 1.000 de lei, iar pentru o casă peste 2.000 de lei
Vom plăti sume mari pentru încălzirea locuințelor cu gaz FOTO Pexels

Primele oferte de furnizare a gazelor naturale pentru perioada de după 31 martie 2025, moment în care ar urma să înceteze plafonarea prețurilor, au fost deja publicate. Situația a fost analizată de Dumitru Chisăliță, președintele Asociației Energia Inteligentă (AEI), care atrage atenția asupra unor aspecte legate de aceste oferte.

"Chiar dacă în conformitate cu legislaţia actuală ar fi necesară ofertarea şi întocmirea de noi contracte de vânzare-cumpărare, furnizorii nu se înghesuie să transmită oferte. Sigur la rândul lor şi aceştia au multe necunoscute, în ceea ce priveşte preţul de achiziţie al gazelor după data de 1 aprilie 2025. Dacă urmărim pagina ANRE - Comparatorul de preţ la gaze - după data de 1 aprilie 2025 constatăm că există oferte de la 4 firme care în fapt sunt deţinute de acelaşi acţionar, ofertele fiind 100% identice până la ultima virgulă şi având toate preţul de 0,31 lei/kWh cu TVA inclus, preţul fiind valabil până în septembrie 2025", afirmă preşedintele AEI.

Un alt aspect important evidențiat de Dumitru Chisăliță este existența unor clauze contractuale care permit furnizorilor să modifice prețurile după bunul plac. Potrivit acestuia, contractele furnizorilor conțin prevederi prin care aceștia își rezervă dreptul de a ajusta prețurile, cu obligația de a informa clienții finali cu cel puțin 30 de zile înainte.

Conform declarațiilor sale, modificarea prețului poate fi inițiată de furnizor, care trebuie să "notifice clientul final, în mod transparent şi uşor de înţeles, cu privire la orice intenţie de modificare a preţului de bază, precizând motivele prealabile modificării şi sfera de aplicare a acesteia, în mod direct şi în timp util, cu cel puţin 30 de zile înainte de intrarea în vigoare a modificării."

Facturi imense pentru încălzire

În ceea ce privește consumatorii casnici, aceștia se confruntă cu perspective sumbre. Ofertele existente indică o posibilă creștere de prețuri de până la 35%, ceea ce va genera facturi semnificativ mai mari pentru încălzirea locuințelor.

"Astfel, un consumator care se încălzeşte cu gaze într-un imobil de tip casă urmează să achite în lunile de iarnă, după 1 aprilie 2025, o factură de circa 2.100 lei/lună, cu circa 550 lei mai mult decât în anul 2023 şi cu circa 750 lei mai mult decât în 2024. În cazul unui consumator care locuieşte într-un apartament de 3 camere şi foloseşte gazele pentru încălzire acesta urmează să achite lunar o factură de circa 1.000 lei, cu circa 225 lei mai mult decât în anul 2023 şi cu circa 325 lei mai mult decât în 2024", a detaliat Chisăliță.

Potrivit președintelui AEI, singura cale pentru a evita această situație este pregătirea unei reliberalizări controlate a pieței gazelor naturale. Aceasta ar putea reduce impactul majorării prețurilor asupra consumatorilor și ar crea condiții mai echitabile pe piață.

În absența unor măsuri proactive, consumatorii riscă să fie puși în fața unor creșteri tarifare nejustificate, determinate de actualele prevederi legale și de comportamentul furnizorilor.

...citeste mai departe despre "Facturi de coșmar după majorarea prețului la gaze. Pentru un apartament cu 3 camere vom plăti 1.000 de lei, iar pentru o casă peste 2.000 de lei" pe Ziare.com

Istoria se rescrie "electric". Duba TV, vechiul brand românesc, revine pe șosele într-o nouă prezentare, cu parfum de China VIDEO
Istoria se rescrie "electric". Duba TV, vechiul brand românesc, revine pe șosele într-o nouă prezentare, cu parfum de China VIDEO
Pentru cei care nu știu, pe vremea comunismului exista în România o mașină de transport de mici dimensiuni numită TV. Era o dubă făcută chiar la noi, la Uzinele Tudor Vladimirescu din...
Un fost premier distruge ideea boicotării marilor magazine: "Dacă vreți să-i lăsați fără job pe românii care lucrează în supermarketuri..."
Un fost premier distruge ideea boicotării marilor magazine: "Dacă vreți să-i lăsați fără job pe românii care lucrează în supermarketuri..."
Florin Cîțu, fost șef al Guvernului și fost ministru de Finanțe, critică ideea lansată în spațiul public de a se organiza, începând din ziua de 10 februarie 2025, un boicot împotriva...
#preturi gaze, #facturi, #apartament, #casa, #consum , #Stiri Preturi

Curs valutar

1 EUR = 4.9767 RON

0.0003

1 USD = 4.7940 RON

-0.0092
  1. "Ministrul Finanțelor face apel la boicotarea băncilor! Îngroapă piața financiară din România." Avertismentul unui analist economic:
  2. Limite la retragerile de la bancomat în 2025. Cât numerar poți scoate în funcție de bancă
  3. Austeritate, dar nu pentru toată lumea. Membrii consiliului de administrație al unei companii de stat cer triplarea indemnizațiilor
  4. O nouă lege ar putea scăpa producătorii auto de amenzi de peste 15 miliarde de euro în 2025. Cum face față piața din România
  5. Mutarea nebănuită a lui Trump: Totul este orchestrat ingenios în spatele lui Putin, pentru a doborî Rusia
  6. Start-upurile au început deja să fugă din țară. Ce sufocă inovația în România
  7. Prima lovitură pentru Trump: Ontario scoate de pe rafturi toate băuturile americane
  8. Donald Trump atacă retailerii online Shein, Temu și Amazon. Dispar prețurile mici după ce elimină o facilitate comercială
  9. Euro a atins minimul din ultimii 2 ani după tarifele impuse de Donald Trump. La ce valoarea a ajuns dosarul american
  10. Țara unde prima generație de Duster încă se vinde, a doua generație tocmai a primit facelift iar electrica Spring are motor pe benzină. Univers paralel pentru „Dacia”