Veniturile Orange Romania au crescut anul trecut cu 1,8%

Joi, 06 Martie 2014, ora 11:37
2048 citiri
Veniturile Orange Romania au crescut anul trecut cu 1,8%

Operatorul de telefonie mobila Orange Romania avea, la finele anului trecut, 10,436 milioane de clienti, mai multi cu 153.000, iar veniturile obtinute in 2013 au fost de 934 milioane de euro, mai mari cu 1,8%, principalul motiv de crestere fiind segmentul internetului mobil, a anuntat grupul francez.

Excluzand impactul modificarilor de reglementare (reducerea tarifelor de interconectare - n.r.) veniturile companiei au urcat cu 4,9% anul trecut, cea mai buna performanta din 2010, noteaza grupul Orange intr-o prezentate atasata rezultatelor anuale, conform Mediafax.

In trimestrul al patrulea, veniturile companiei au avansat la 244 milioane euro, fata de 233 milioane euro in perioada corespunzatoare a anului anterior. Numarul clientilor a urcat cu 73.000 in ultimele trei luni ale anului fata de finele lunii septembrie.

Traficul de internet pe mobil in reteaua Orange a crescut cu 47% in trimestrul al patrulea din 2013 fata de perioada similara a anului trecut si cu 51% in 2013 fata de 2012, se arata intr-un comunicat transmis joi de Orange Romania.

Orange a finalizat programul de modernizare a retelei din mediul rural >/b>

In 2013 Orange a incheiat programul de modernizare a retelei din mediul rural, l-a demarat pe cel din mediul urban si a extins acoperirea 4G la nivelul intregii capitale. De asemenea, compania s-a pregatit pentru extinderea retelei 4G incepand din aprilie 2014.

Vanzarile de smartphone-uri s-au dublat in 2013 fata de 2012, iar in luna decembrie 2013 mai mult de jumatate din totalul telefoanelor vandute au fost smartphone-uri, precizeaza Orange Romania.

"2013 a fost anul in care Orange a realizat cele mai mari investitii de la inceputul crizei economice. Astfel, valoarea investitiilor noastre in Romania a crescut in 2013 cu mai mult de 30% fata de anul 2009", a declarat in comunicat Jean-François Fallacher, CEO Orange Romania.

Orange este liderul pietei romanesti de telefonie mobila

Orange este liderul pietei romanesti de telefonie mobila, dupa numarul de clienti si cifra de afaceri. Principalii concurenti ai companiei sunt Vodafone (Marea Britanie) si Cosmote, parte a grupului elen OTE, controlat de Deutsche Telekom si care mai detine in Romania compania Romtelecom.

Grupul Orange avea la finele anului trecut 236,6 milioane de clienti la nivel global, in urcare cu 2,4% fata de 2012.

Veniturile companiei franceze au scazut in 2013 cu 4,5%, in baza comparabila, la 40,98 miliarde euro, declin cauzat in principal de impactul modificarii reglementarilor. Orange si-a dublat anul trecut profitul net la nivel global, la 2,1 miliarde euro.

Afacerea prin care compania ungară MVM vrea să cumpere E.ON România va ajunge la CSAT, crede șeful Consiliului Concurenței: "E un caz mai complicat"
Afacerea prin care compania ungară MVM vrea să cumpere E.ON România va ajunge la CSAT, crede șeful Consiliului Concurenței: "E un caz mai complicat"
Afacerea prin care compania MVM din Ungaria vrea să cumpere 68 la sută din compania de electricitate și gaze E.ON din România va ajunge, cel mai probabil, să fie discutată în Consiliul...
SUA renunță oficial la politicile legate de tranziția energetică și reducerea emisiilor de carbon!
SUA renunță oficial la politicile legate de tranziția energetică și reducerea emisiilor de carbon!
Secretarul american al Energiei, Chris Wright, a semnat miercuri primul său ordin în funcția pe care o deține, în care anunță ”dezlănțuirea erei de aur a dominației energetice...
#orange romania, #venituri orange, #clienti Orange , #stiri Orange Romania

Curs valutar

1 EUR = 4.9764 RON

-0.0002

1 USD = 4.8032 RON

0.0304
  1. Atacul lui Trump asupra unei mari puteri: Răspunsul împotriva SUA, lovitura de bumerang
  2. Orașul din România unde peste 100 de locuitori sunt expropriați pentru modernizarea unei străzi. Unii primesc despăgubiri de zeci de mii de euro
  3. "Ministrul Finanțelor face apel la boicotarea băncilor! Îngroapă piața financiară din România." Avertismentul unui analist economic:
  4. Austeritate, dar nu pentru toată lumea. Membrii consiliului de administrație al unei companii de stat cer triplarea indemnizațiilor
  5. O nouă lege ar putea scăpa producătorii auto de amenzi de peste 15 miliarde de euro în 2025. Cum face față piața din România
  6. Limite la retragerile de la bancomat în 2025. Cât numerar poți scoate în funcție de bancă
  7. Mutarea nebănuită a lui Trump: Totul este orchestrat ingenios în spatele lui Putin, pentru a doborî Rusia
  8. Prima lovitură pentru Trump: Ontario scoate de pe rafturi toate băuturile americane
  9. Start-upurile au început deja să fugă din țară. Ce sufocă inovația în România
  10. Românii care nu simt criza economică. Dau bani pe mașini de lux mai mult ca niciodată. Vânzări record pentru două branduri germane de top în 2024