Atac cu drone aupra unor instalatii petroliere in Arabia Saudita

Marti, 14 Mai 2019, ora 14:34
5085 citiri
Atac cu drone aupra unor instalatii petroliere in Arabia Saudita
Image by Wolfgang Inderwies from Pixabay

Doua statii de pompare au fost vizate de un atac cu drone marti, langa capitala saudita Riad, ceea ce a fortat gigantul petrolier Aramco sa-si suspende operatiunile la un oleoduct important, a anuntat ministrul saudit al Energiei, Khalid al-Falih, informeaza AFP.

Inainte de aceasta, postul de televiziune Al-Massirah, aflat sub controlul rebelilor in Yemenul vecin, a informat in legatura cu o 'operatiune militara majora' impotriva unor tinte saudite, cu 'utilizarea a sapte drone' impotriva unor 'instalatii vitale' saudite.

Intr-o declaratie difuzata de agentia oficiala saudita SPA, Falih a anuntat ca doua statii de pompare au fost vizate marti de 'drone armate', ceea ce a provocat un 'incendiu' si 'pagube minore' la una dintre statii, inainte ca incendiul sa poata fi stapanit. Compania Aramco 'a luat masuri temporare si a intrerupt provizoriu operatiunile la oleoductul' Est-Vest care leaga Provincia orientala, o regiune saudita bogata in petrol, de Marea Rosie, a declarat el, condamnand acest 'atac terorist'.

Arabia Saudita intervine militar din 2015 in conflictul din Yemen, pentru a sustine guvernul in fata rebelilor houthi, sustinuti politic de Iran.

Duminica, 'acte de sabotaj' misterioase au fost comise impotriva a patru nave din Golf, dintre care doua petroliere saudite, potrivit autoritatilor Emiratelor Arabe Unite, tara aliata a Riadului.

Emiratele Arabe Unite si Arabia Saudita sunt aliati apropiati ai SUA, care nu au incetat sa-si inaspreasca tonul impotriva Teheranului, fie ca este vorba de dosarul nuclear sau de 'actiunile destabilizatoare' ale Teheranului in Orientul Mijlociu.

#atac drone Arabia Saudita , #Arabia

Curs valutar

1 EUR = 4.9763 RON

-0.0005

1 USD = 4.7792 RON

0.0183
  1. Un economist cunoscut, fost director de bancă, avertizează că începe criza similară cu cea din 2008. Care vor fi sectoarele cele mai afectate: "Am un deja vu"
  2. 900.000 de români loviți într-o țară vestică: Cea mai mare criză din ultimii 80 de ani, valuri de concedieri
  3. Ministrul Finanțelor, după avertismentul din SUA privind economia României: ”Un semnal cât se poate de clar”
  4. Acum este evident pentru toată lumea că România este în faliment, susține Florin Cîțu. Ce instituții sunt vinovate de acest "genocid economic"
  5. Proprietarii de autoturisme vechi primesc bani de la stat. Cât ar putea încasa în 2025
  6. Anunț neașteptat: Bulgaria a abandonat planul de aderare la moneda euro, din 2026
  7. O firmă din China își închide fabrica din România și concediază aproape 500 de oameni. Chinezii începuseră producția de doar trei ani, cu ajutor financiar de la statul român
  8. Milioane de români primesc facturi la energie pe minus sau zero. Care este încurcătura și când vor veni cele la zi
  9. Lovitură primită de Trump chiar în prima zi de la inaugurare. O principală sursă a averii lui este în picaj
  10. Ordonanța "trenuleț" nu se abrogă, se interpretează. Concluzia discuțiilor dintre Guvern și sindicaliști