Hidroelectrica pregătește o ofertă "extrem de competitivă" după liberalizarea pieței de energie

Joi, 28 Noiembrie 2024, ora 16:48
365 citiri
Hidroelectrica pregătește o ofertă "extrem de competitivă" după liberalizarea pieței de energie
Hidrocentrală FOTO Pixabay

Hidroelectrica va avea şi după 1 aprilie 2025 o ofertă extrem de competitivă pe piaţa de furnizare, adresată atât clienţilor casnici, cât şi mediului de business, a declarat, joi, Radu Constantin, membru al Directoratului Hidroelectrica.

"Din punct de vedere al Hidroelectrica, avem gânduri mari pe piaţa de furnizare. Vom continua digitalizarea tuturor elementelor de interacţionare cu clientul final. Vom oferi servicii din ce în ce mai performante. Avem aproximativ 600.000 de clienţi casnici. Aşteptăm 1 aprilie 2025. Fiind şi pe partea de producţie şi de furnizare, va trebui să luăm anumite decizii strategice. Vă asigur că Hidroelectrica va avea în continuare o ofertă extrem de competitivă pe această piaţă de furnizare, adresată atât clienţilor casnici, cât şi mediului de business. Niciun client al companiei Hidroelectrica nu poate să-şi facă griji că va suferi o implozie a preţului din contract şi datorită faptului că Hidroelectrica şi-a menţinut oferta de furnizare constantă de la 1 ianuarie 2021. A fost 0,25 lei/kWh energia activă, am urcat acum doi ani la 0,28 lei/kWh. Aici ne-am menţinut oferta în ultimii trei ani, astfel încât clienţii nu au fost impactaţi de evoluţiile şi preţurile existente din PZU (Piaţa pentru Ziua Următoare, n.r.) - şi aşa va fi şi în continuare", a spus Radu Constantin la conferinţa ZF Energie 2024.

El a subliniat că specialiştii din cadrul companiei "au drămuit" foarte bine orice gram de apă pe care l-au avut disponibil, astfel încât la finalul acestui an să se poată livra energie în situaţii de dezechilibru.

"Suntem la finalul unui an destul de complicat, ca să nu îi spun foarte complicat. Această lipsă de hidrologie a afectat întreaga piaţă de energie. Specialiştii din cadrul companiei noastre au drămuit foarte bine orice gram de apă pe care l-am avut disponibil, astfel încât la finalul acestui an să putem livra în sistemul energetic naţional energie în situaţii potenţiale de dezechilibru", a punctat Radu Constantin.

...citeste mai departe despre "Hidroelectrica pregătește o ofertă "extrem de competitivă" după liberalizarea pieței de energie" pe Ziare.com

Ce se întâmplă cu prețurile gazelor și energiei electrice după liberalizare. ”Căutăm formula optimă de a continua sprijinirea populaţiei”
Ce se întâmplă cu prețurile gazelor și energiei electrice după liberalizare. ”Căutăm formula optimă de a continua sprijinirea populaţiei”
Romgaz face pași decisivi pentru a demara furnizarea de gaze pentru consumatorii casnici, anunță premierul Marcel Ciolacu în contextul expirării plafonărilor pentru prețurile gazelor și...
Rezervele de gaze ale României se golesc cu o viteză record. Unde exportă țara noastră cele mai multe resurse și care este situația în Europa
Rezervele de gaze ale României se golesc cu o viteză record. Unde exportă țara noastră cele mai multe resurse și care este situația în Europa
Date recente arată că, în contextul unui sezon rece care a început mai devreme și al dezechilibrelor din balanța comercială care înclină mult mai mult spre exporturi decât importuri,...
#Hidroelectrica, #energie, #energie electrica, #liberalizare piata energie, #oferta energie electrica , #Stiri Macroeconomie

Curs valutar

1 EUR = 4.9728 RON

-0.0008

1 USD = 4.8266 RON

-0.0003
  1. Previziunea economică pentru 2025 a lui Warren Buffett, al 6-lea cel mai bogat om din lume
  2. Guvernul Ciolacu analizează și posibilitatea creșterii TVA-ului de la 19%, la 21%: „Un român ajunge să muncească 8 luni dintr-un an doar pentru a-și plăti taxele"
  3. Un reputat economist, previziune sumbră pentru România: „2025 se anunță a fi anul covrigului. La cum arată din punct de vedere financiar"
  4. ”În 2025 sunt șanse mari să intrăm oficial în recesiune”. Avertismentul unui economist pentru români
  5. Neptun Deep în 2025: Gazele din Marea Neagră cuvenite României nu pleacă din țară. Când începe exploatarea offshore și unde merg concret resursele energetice
  6. Rusia simte șocul total din Occident: Putin ar fi obligat să ia o măsură radicală
  7. Un mare oraș din România introduce o taxă specială pentru toți proprietarii de apartamente
  8. Un analist economic surprinde: ”2025, anul oportunităților”. Sfaturi practice pentru români
  9. Fost ministru de Finanțe, atac dur la PSD: ”Ești ori hoț, ori prost dacă, după ce cheltuiești aprope 800 de miliarde de lei doar în 2024, economia este în cap”
  10. Polițiștii de frontieră, proteste în stradă la scurt timp după aderarea deplină la Schengen: ”Venitul lor va fi diminuat cu 1.500 de lei” VIDEO