Când vor fi introduse cărțile electronice de identitate: ”Vor permite autentificarea în sistemele informatice ale instituţiilor publice sau private”

Joi, 03 Noiembrie 2022, ora 17:40
799 citiri
Când vor fi introduse cărțile electronice de identitate: ”Vor permite autentificarea în sistemele informatice ale instituţiilor publice sau private”
Carte de identitate electronică FOTO arhivă ziare.com

Ministrul Afacerilor Interne, Lucian Bode, a declarat joi că din vara anului viitor va începe, în Bucureşti, implementarea proiectului privind emiterea cărţii de identitate electronică.

”Cartea de identitate electronică, ca şi semnătura digitală calificată, va permite cetăţeanului autentificarea în sistemul informatic, în sistemele informatice ale Ministerului de Interne şi în sistemele informatice ale instituţiilor publice sau private. Acest instrument modern de validare a identităţii va facilita accesul cetăţeanului la multiple servicii electronice, fie că vorbim de servicii bancare, sociale, financiare, cu efecte majore în simplificarea relaţiei cu autorităţile publice, creşterea calităţii şi accesibilităţii serviciilor publice. (...) Avem un proiect pilot în implementare în municipiul Cluj-Napoca. Au fost emise deja 5.287 de cărţi electronice de identitate. Până în vara anului viitor vom extinde la nivel naţional emiterea cărţii electronice de identitate. Astfel, estimăm la nivelul municipiului Bucureşti, în intervalul iunie-iulie anul viitor, vom începe să implementăm acest proiect, iar continuarea extinderii la nivelul marilor municipii se va realiza în a doua parte a anului 2023”, a spus Bode la evenimentul ”România Digitală, România Liberală”, organizat de PNL.

El a adăugat că pentru acest proiect există finanţare de 200 de milioane de euro, iar ţinta ministerului este ca între 5 şi 8 milioane de cetăţeni să deţină carte electronică de identitate până la finalul anului 2026.

Lucian Bode a menţionat că Ministerul Afacerilor Interne mai implementează un proiect - un centru de furnizare a serviciilor electronice.

”Practic, acest proiect care ca scop simplificarea accesului cetăţenilor şi mediului privat la serviciile furnizate de către Ministerul de Interne în vederea facilitării interacţiunii online a beneficiarilor cu prestatorii de servicii publice. Implementarea lui a început în 2019, ne propunem să o finalizăm anul viitor, iar finanţarea va fi de aproximativ 20 de milioane de euro, fonduri europene nerambursabile”, a afirmat Bode. ...citeste mai departe despre "Când vor fi introduse cărțile electronice de identitate: ”Vor permite autentificarea în sistemele informatice ale instituţiilor publice sau private”" pe Ziare.com

#carte electronica identitate Romania, #Ministerul de Interne, #lucian bode , #Stiri Guvern

Curs valutar

1 EUR = 4.9763 RON

-0.0005

1 USD = 4.7792 RON

0.0183
  1. Un economist cunoscut, fost director de bancă, avertizează că începe criza similară cu cea din 2008. Care vor fi sectoarele cele mai afectate: "Am un deja vu"
  2. 900.000 de români loviți într-o țară vestică: Cea mai mare criză din ultimii 80 de ani, valuri de concedieri
  3. Ministrul Finanțelor, după avertismentul din SUA privind economia României: ”Un semnal cât se poate de clar”
  4. Acum este evident pentru toată lumea că România este în faliment, susține Florin Cîțu. Ce instituții sunt vinovate de acest "genocid economic"
  5. Proprietarii de autoturisme vechi primesc bani de la stat. Cât ar putea încasa în 2025
  6. Anunț neașteptat: Bulgaria a abandonat planul de aderare la moneda euro, din 2026
  7. O firmă din China își închide fabrica din România și concediază aproape 500 de oameni. Chinezii începuseră producția de doar trei ani, cu ajutor financiar de la statul român
  8. Sentința unui fost șef de bancă despre raportul care critică finanțele României. „Am zis că trăim mai bine ca în Viena, dar doar am mâncat și băut pe datorie”
  9. Milioane de români primesc facturi la energie pe minus sau zero. Care este încurcătura și când vor veni cele la zi
  10. Ordonanța "trenuleț" nu se abrogă, se interpretează. Concluzia discuțiilor dintre Guvern și sindicaliști